Державна підтримка інвестиційних проектів. Можливості для підприємців
Підприємцям важливо відчувати підтримку своїх проектів зі сторони країни та отримувати допомогу від влади при відкритті своєї справи, а уряду країни важливо заохочувати людей відкривати власний бізнес та розвивати економіку. Це взаємопов'язано у нашій країні, тому сьогодні ми розповімо про закон, який допоможе проєктам з великими інвестиціями заручитись підтримкою держави.
17 грудня 2020 року в Україні прийняли Закон "Про державну підтримку інвестиційних проектів зі значними інвестиціями". Про нього і піде мова. Він спрямований на залучення великих інвесторів, створення комфортних умов для ведення бізнесу та стимулювання розвитку стратегічно важливих галузей економіки.
Така допомога від держави сприяє відкриттю нових масштабних проектів, що понесе за собою збільшення кількості робочих місць, а також підніме наш рівень економіки на вищий рівень.
Цей закон визначає механізми державної підтримки для інвесторів, які готові вкладати кошти в економіку країни. Отже, основною умовою отримання державної підтримки є обсяг інвестицій (він повинен бути у розмірі не менше 20 мільйонів євро) та створення щонайменше 80 нових робочих місць із середньою зарплатою, яка буде мінімум на 15% вищою за середню зарплатню по регіону у цій самій сфері, також проєкт повинен реалізуватись на протязі 5 років. Під дію закону потрапляють інвестиційні проєкти у таких сферах, як промислове виробництво, переробна промисловість (окрім діяльності яка пов'язана з тютюновими виробами, спиртовими виробами та алкогольними напоями), транспортна інфраструктура, освіта, культура, поштова та кур'єрська діяльність, туризм та логістика. Держава надає інвесторам ряд переваг, серед них пільги на податок, компенсація витрат на підведення інженерної інфраструктури та можливість отримання державних гарантій. Інвестори можуть розраховувати на звільнення від податку на прибуток на 5 років , звільнення від сплати ввізного мита на обладнання та компенсацію до 30% витрат на будівництво або модернізацію об'єктів. Для реалізації проєкту держава може сприяти виділенню земельних ділянок у користування без проведення аукціону.
Процедура отримання державної підтримки передбачає укладення спеціального договору між інвестором та державою. Для цього інвестор подає заявку із детальним бізнес-планом, який розглядається відповідними органами. У разі схвалення проєкту, держава гарантує виконання своїх зобов'язань протягом терміну дії договору, це може бути і 15 років.
Запровадження цього закону сприяє створенню стабільного економічного середовища, що робить Україну більш привабливою для міжнародних та вітчизняних компаній. Він також дозволяє підвищити конкурентоспроможність на глобальному ринку, розширити промислові потужності та сприяти розвитку економіки. Водночас успішна реалізація положень закону залежить від ефективності його виконання на практиці, прозорості взаємодії держави з інвесторами та стабільності регуляторної політики.
Незважаючи на створення всіх сприятливих умов для реалізації державної підтримки, на сьогодні, поки що, невідомо про тих, хто скористався цією пропозицією, це може бути по декількох причинах. По-перше, комерційна таємниця, через яку компанія не розголошує про своїх інвесторів, способи фінансування проекту, та допомогу у фінансуванні від держави; також причина може бути у жорсткому відборі від уряду, де не всі проекти мають змогу отримати допомогу.
Автор: Вікторія Білоус