Юридична сторона заснування стартапу в Україні: як оформити документацію, сплатити податки та захистити інтелектуальну власність
Запуск стартапу- це виклик для себе і суспільства, важливо не тільки ваше відношення до нього, а й сприйняття людьми вашого проекту, які далі можуть вплинути на його долю. При створенні стартапу, важливо не тільки мати чітку стратегію та бізнес-ідею, а й бути підготовленим у юридичному аспекті. Важливо не тільки правильно оформити бізнес, а й вміти вираховувати та сплачувати податки. Важливим аспектом є також вміння захистити свій проект, тобто свою інтелектуальну власність, аби твою ідею не вкрали конкуренти і не почали на цьому заробляти.

Розглянемо питання правильного оформлення свого бізнесу. Перед початком роботи, варто точно знати якої форми ваш бізнес, це може бути ФОП (фізична особа-підприємець), або ж ТОВ (товариство з обмеженою відповідальністю). Яка ж між ними різниця? Все просто: ФОП- це найбільш простий варіант оформлення, ви реєструєтесь як підприємець однієї з 3-х категорій та сплачуєте ту суму податків, яка прописана у вашій категорії. Така форма оформлення бізнесу підходить більше для фрілансерів, блогерів, початківців, які тільки на перших етапах створення бізнесу. Бути ФОПом зручно тим, що у вас дуже зручна система оподаткування і ви вкладаєте мінімально коштів в бухгалтера, та при цьому особисто несете відповідальність за свою справу. А ось ТОВ- більш складна система реєстрації бізнесу, в цьому випадку може бути один або декілька засновників, фізичних або юридичних осіб. Оформлення документів займає більше часу та формальностей, та при цьому система оподаткування більш зручна та гнучка, та існує можливість масштабуватись та розвиватись.
Підійшовши до системи оподаткування, розкажемо про всі ключові варіанти:
- ФОП 1 група: 302.80грн + 800грн (військовий збір)+ 1760грн (ЄСВ)
- ФОП 2 група: 1600грн + 800грн+ 1760грн
- ФОП 3 група: 5% від доходу АБО 3%+ ПДВ
- ТОВ на загальні системі оподаткування: 18% від прибутку + 20%ПДВ
- ЄСВ- податок для ФОП за своїх співробітників та себе: 22% від мінімальної зарплатні ( приблизно 1760 грн)
Варто враховувати, що власники стартапів можуть скористатись спеціальними пільгами від країни, наприклад ДІЯ.CITY, це дуже зручна ініціатива для ІТ- бізнесу, суть якої є в зручній системі оподаткування. Також стартаповці можуть скористатись системою грантів від держави. У розділі «законодавство» ви зможете знайти більш детальну інформацію.
Важливим є й турбота про закріплення за собою права на використання своєї ідеї. Юридичною мовою: захист інтелектуальної власності. Для тих хто створює щось своє і новітнє, бренд одягу, ІТ- інновацію, програмне забезпечення, додаток, метод боротьби з засміченням довкілля і тому подібне- це критично важливо. Наприклад, закріплення торгової марки- реєстрація будь-якого свого бренду в систему «Укрпатент» забезпечує право на унікальну назву та логотип. Якщо вашою власністю є якийсь текст, книга, стаття, код- то ви автоматично захищаєтесь авторським правом, та все ж якщо будете офіційно зареєстровані, це підвищить ваш правовий захист. Якщо ж ви займаєтесь створенням унікальних винаходів, то варто подати заявку на патент в Україні, або ж навіть за кордоном по системі РСТ (це система за якою ваш винахід може бути запатентований у 157 країнах).Якщо у вас є бізнес-ідея і ви збираєтесь залучити інвесторів та підрядних, то варто вкласти договори про конфіденційність, а якщо ж ви збираєтесь наймати робітників і боїтесь розповсюдження інформації про вашу компанію, то ви маєте право вкласти договір зі своїми співробітниками на дотримання комерційної таємниці. Якщо ж ви плануєте виходити на міжнародні ринки, то в такому випадку вам допоможе патентування своєї справи за допомогою Європейського патентного відомства (EPO) або системи PCT. В повинні завчасно подбати про закріплення за собою прав на вашу справу, аби вашими ідеями не скористувались шахраї.
Юридична сторона виступає фундаментом вашого бізнесу, що значно впливає на його розвиток. Знання щодо правильності оформлення вашого бізнесу на законному рівні та правильності оподаткування, допоможе вам мінімізувати ризики, залучити більше інвесторів або ж отримати підтримку від суспільства. А вміння захистити свою справу як власну власність допоможе вам створити унікальний продукт, якому не буде аналогів.
Автор: Вікторія Білоус