Динаміка фондових ринків: що чекає інвесторів у 2025 році?

21.04.2025

Динаміка фондових ринків зазнає постійних змін під впливом макроекономічних чинників, технологічного прогресу та політичних змін. Минулий рік був для інвесторів позитивним, адже глобальний фондовий індекс зріс на 26.4% відсотків, і звичайно- це не могло не порадувати інвесторів. 

графік зроблений ШІ за власним описом журналіста
графік зроблений ШІ за власним описом журналіста

Фондовий ринок у 2024 році продемонстрував тенденцію до зростання, незважаючи на окремі періоди корекції. Після незначного падіння навесні, індекс стабілізувався та почав поступово зростати з червня, що може свідчити про відновлення інвестиційної активності та позитивні очікування бізнесу. Осінній його стрибок, особливо у жовтні-листопаді, відображає активізацію ринків напередодні фінансового закриття року. В цілому, 2024 рік фондовий ринок завершив на впевненій позитивній ноті, що створює передумови для подальшого розвитку в 2025 році.

Наприклад, макроекономічний вплив- один із основних факторів, який буде визначати динаміку ринків у цьому році, а саме грошово-кредитна політика провідних центральних банків, європейський центральний банк, Федеральна резервна система США, та інші фінансові регулятори; вони можуть змінити політику процентних ставок, або навпаки продовжити її, що суттєво вплине на інвестиційні стратегії. Стосовно інфляції та самих процентних ставок, якщо інфляція залишиться високою, центральні банки можуть продовжити жорстку монетарну політику, що негативно вплине на ризикові активи. Уповільнення ВВП та економічного зростання може спричинити нестабільність на ринках, а динаміка заробітних плат та можливе безробіття впливатимуть на споживчі витрати та прибутки компаній.

У 2025 році деякі сектори можуть перевершити загальну ринкову динаміку завдяки структурним змінам та інноваціям. Прибутковими секторами будуть технологічний, фінансовий, енергетичний та сектор охорони здоров'я. Одними з головних галузь зростання залишатимуться штучний інтелект, квантові обчислення та кібербезпека, а зростання популярності фінансових технологій та криптовалют може вплинути на традиційні банківські моделі та залучити більше інвесторів і видати більше прибутку. Що стосовно енергетики, то попит на відновлення джерела енергії продовжить зростати, відповідно інвестиції в «зелену» економіку також, що не може не радувати населення. Якщо говорити про охорону здоров'я, то медицина постійно розвивається, це говорить про те, що фармацевтика та компанії з біотехнологічних розробок, будуть дуже привабливими для інвесторів.

Окрім мікроекономічних ризиків, у 2025 році зростає загроза нестабільності ринку через низку інших факторів. Геополітична напруженість, спричинена конфліктами та санкціями в деяких країнах світу, може мати суттєвий вплив на світові ринки, а також зростання відчуття невизначеності серед інвесторів. Регуляторні зміни також залишаються вагомою проблемою, оскільки посилення контролю над технологічними та фінансовими компаніями може знизити їхню дохідність та вплинути на ціну акцій.

Натомість про український фондовий ринок Олександр Паращій, керівник аналітичного відділу Concorde Capital говорить так:

«Зараз дуже важко прогнозувати, як буде розвиватися українська економіка, якщо у 2025 році закінчиться активна фаза бойових дій. З одного боку, це зменшує ризики та може дати поштовх для інвестицій, з іншого — скоріш за все, витрати державного бюджету будуть зменшуватися. Відповідно споживче стимулювання для економіки може знизитися, в тому числі через зменшення порівняно високих зарплат військових. Це може навіть на деякий час загнати Україну в певну кризу через зниження попиту»

Також, зберігають актуальність і кредитні ризики, адже фінансова нестабільність у країнах, що розвиваються може спричинити проблеми з ліквідністю на ринку. Мінливість фондових ринків, зокрема різкі коливання цін, ускладнює прийняття інвестиційних рішень та збільшує ймовірність швидких втрат.

Існує ризик спаду в технологічному секторі, який може виникнути через перенасичення ринку технологічних компаній та зниження їхньої прибутковості, що вплине на загальну інвестиційну привабливість галузі. Додатково, слід враховувати загрози у сфері кібербезпеки, оскільки збільшення кількості хакерських атак на фінансові установи та біржові платформи може поставити під загрозу активи інвесторів.

Очікується, що ринок залишатиметься волатильним, та не потрібно лякатись, інвестори можуть використати цю нестабільність на свою користь, якщо адаптуватимуться до змін. У періоди ринкових коливань потрібно зберігати холодний розум і не піддаватися панічним настроям, а замість цього шукати нові можливості для довгострокових інвестицій. Одним із ключових підходів, який допоможе мінімізувати ризики, є розподіл свого «гаманця». Розподіл активів між різними секторами, включаючи технології, охорону здоров'я, відновлювану енергетику та фінансові інструменти з фіксованою дохідністю, про які ми писали віще, дозволить зменшити вплив негативних чинників на загальну прибутковість. Інвестиції в компанії, що розвиваються в інноваційних галузях, можуть принести суттєві прибутки в майбутньому, особливо якщо враховувати глобальні тренди, такі як розвиток штучного інтелекту. Також важливим є вміння аналізувати економічні показники та політику центральних банків. Монетарні рішення, зокрема зміни процентних ставок, безпосередньо впливатимуть на ліквідність ринків і вартість активів. Інвесторам варто звертати увагу на заяви фінансових регуляторів, щоб вчасно реагувати на зміни та коригувати свою стратегію відповідно до нових умов.

Крім того, варто враховувати можливості, які надає оцифрованість фінансових послуг. Використання алгоритмічної торгівлі, інвестиційних платформ та аналітичних інструментів на базі штучного інтелекту може значно покращити ефективність прийняття рішень і допомогти знаходити оптимальні точки входу та виходу з ринку.  

Автор: Вікторія Білоус

© 2025 Економічний пульс. Всі права захищені. Будь-яке копіювання, публікація, передрук чи наступне поширення інформації, суворо забороняється.
 Використання матеріалів сайту лише за умови посилання на "Економічний пульс" не нижче третього абзацу.

 
Засновниця проекту: Вікторія Білоус 
Головний редактор: Вікторія Білоус 
Створено за допомогою Webnode Файли cookie
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати