Фінансові технології та криптовалюти: майбутнє чи мильна бульбашка?
Криптовалюти та фінансові технології стали однією з найбільш обговорюваних тем в останні роки, адже вони привели до змін в структурі та функціонуванні глобальної системи економіки. Інвестори, криптотрейдери, регулятори та звичайні користувачі намагаються передбачити, чи стануть ці технології основою майбутньої фінансової системи, адже всі шанси для цього є

Ростислав Дюк, голова правління Української асоціації фінтех та інноваційних компаній зробив такий прогноз на 2025 рік:
«У 2025 році ключовими трендами у фінтеху будуть відкритий банкінг, легалізація криптовалют та інтеграція штучного інтелекту. В Україні вже впроваджуються ці технології, але для повноцінного розвитку необхідна системна робота та створення суперрегулятора під егідою Національного банку»
І дійсно, фінансами тепер стали набагато простішими, відколи перейшли на цифрові технології. Основними напрямками фінансових технологій є: цифрові платежі, які ми здійснюємо за допомогою сервісів, таких як Apple Pay та Google Pay; інвестування та кредитування- платформи, які надають кредит та пропонують вигідні інвестиції; блокчейн та смарт-контракти- простими словами- технології, які забезпечують прозорість та безпеку угод. Звичайно, ці можливості значно спростило життя як звичайним людям, так і державним та корпоративним установам. Тепер ми можемо оплатити банківські послуги з телефону, замовити та оплатити речі в інтернет-магазині, стати в онлайн-чергу на отримання паспорту та отримати кредит в банку, навіть не відвідуючи відділення- і це все не виходячи з дому. Ви могли б сказати, що за цим майбутнє, але у будь якій системі є свої мінуси. Технічні пробелеми, з якими ми можемо зіткнутись, не дозволяють нам бути впевненими у майботньому цифрових фінансових операцій. До прикладу- хакерство. Професіонали, які добре розуміються в цифровому світі з легкістю зможуть «взламати» ваш рахунок та отримати всі ваші кошти, взяти на ваше ім'я кредит або ж викрасти цінні данні. Якщо розглядати всі мінуси таких технологій, то сюди ми можемо віднести і технічні перерви в онлайн- банку, під час яких ви не зможете здійснити платежі, також обов'язкова наявність девайсу та інтернету. Не всі люди готові зараз до використання фінансових технологій, та з часом, однозначно система буде тільки розвиватись, будуть з'являтись нові системи захисту рахунків, також наше покоління вже в похилому віці буде розумітись на використанні цифрових девайсів.
Якщо повноцінно розглядати систему фінансових технологій, то однозначно можливостей в ній значно більше ніж мінусів. Зараз ми не можемо відмовитись від фізичних відділень банків та установ для надання державних послуг пов'язаних з фінансами, але в майбутньому ми зможемо повністю перейти на цифрову систему фінансових технологій. З покращенням захисту даних та збільшенню обізнанності населення, нам це вдасться зробити. Тому з впевненістю можна стверджувати, що майбутня фінансова система буде будуватись на цифрових технологіях і за цим наш розвиток.
Криптовалюти: революція чи спекуляція? Тут ситуація розвивається інакше, віртуальними грошима наразі фізично розрахуватися не можна, але ж у чому тоді їх феномен?
Звичайно, варто сказати, що увагу до криптовалюти привернула найпопулярніша на сьогодні монета «Bitcoin», яка при створенні коштувала 7 центів, а за 16 років виросла до ціни майже в 3.5 мільйонів гривень. Якщо спочатку криптовалюта сприймалась як альтернатива грошам, то зараз вона еволюціонувала і це вже цілий метавсесвіт де люди мають змогу заробляти кошти та інвестувати. Та з розвитком цифрової валюти в майбутньому ми зустрінемось і з викликами.
Високі коливання вартості та відсутність чітких регуляторних рамок. Криптовалюти мають за правило часті та кардинальні коливання цін, що ускладнює їх використання у повсякденному житті і не дасть нам змогу у подальшому використовувати їх для покупок у фізичних магазинах.
Правова система. Наразі, не всі країни надали юридичну силу віртуальним грошам та не встановили чіткі правила для їх використання, наприклад в нашій країні криптовалюта досі не легалізована, та ,варто зазначити, що при її продажі вам доведеться сплатити податки.
Технічні вразливості. Нажаль, криптовалюту, як і всі інші цифрові данні, ми не можемо вберегти від кібератак. Хакерські полюваня та шахрайство залишаються серйозними загрозами для ваших віртуальних грошей, а так як правова система ще не розвинута до рівня контролю цифрової валюти, ви навряд чи зможете повернути кошти.
Так само думає і Олександр Борняков, заступник міністра цифрової трансформації України:
«Це технологічна інновація. А технічні інновації часто використовують злочинці. Але ми повинні врахувати як можливості, так і ризики. Ми абсолютно розуміємо, що криптовалюти можуть бути використані злочинцями. Але готівку вони теж використовують»
Тож, криптовалюта буде точно розвиватись, будуть з'являтись нові монети та nft, виходячи з цього, буде з'являтись більше можливостей для заробітку коштів та інвестування у прибуткову справу, але у найближчому майбутньому криптовалюва не зможе замінити гроші, через свою нестабільність у ціні та відсутність безпеки для користувачів. Це робить її не надійною валютою серед людей.
Автор: Вікторія Білоус